Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną... Zobacz większe

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną

KUCZYŃSKI KRZYSZTOF

978-83-65982-97-1

Nowy

INFORTEDITIONS

22 egz.

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną... Konie i remonta w Wojsku Polskim w latach 1788–1794 i 1806–1814 w świetle opinii administracji cywilno-wojskowej i relacji z epoki.

Więcej szczegółów

26,52 zł

39,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor KUCZYŃSKI KRZYSZTOF
Rok wydania 2021
Ilość stron 238
Szerokość (mm) 155
Wysokość (mm) 215
Grzbiet (mm) 12
Wymiary 155 x 215 x 12 mm
Oprawa miękka
Wydawca INFORTEDITIONS

Jak stwierdził w swych wspomnieniach Aleksander Fredro, Człowiek z koniem, niby centaur, jest dopiero jednostką w kawalerii. Historiografia polska podążając za tą zasadą, jak się wydaje, nie lubi zsadzać jeźdźca z konia, a jeśli już to robi, zwykle idzie tylko za tym pierwszym, interesując się nawet najmniejszym aspektem jego życia, niemal całkowicie zapominając o jego wierzchowcu. Nie ma w tym jednak nic specjalnie dziwnego. Wraz odejściem koni najpierw z pól walki i większości armii świata, a wreszcie z większości aspektów ludzkiego życia, zaczęto o nich stopniowo zapominać, jako o relikcie świata, który już nie istnieje. Niewielu jest także historyków jeżdżących konno, działających w grupach rekonstrukcji historycznej, czy służących we współczesnej kawalerii ochotniczej, a ich prace często nie znajdują uznania ani wśród szerszego grona historyków, jako zbyt szczegółowe i subiektywne, ani w środowisku jeździeckim, które zarzuca im brak pokrycia w hippicznej rzeczywistości i ślepą wiarę w źródła.

Stąd właśnie autor stawia i próbuje odpowiedzieć na wiele pytań: jak w kawalerii polskiej przełomu epok wyglądało zaopatrzenie w konie? Jakie generowało koszty, a zarazem problemy finansowe? Czym się charakteryzował koń tych dwóch światów? Co jadł i na co chorował? Czy i jakie nosił imię? Jak go szkolono i obchodzono się z nim w ówczesnych jednostkach kawalerii? Oraz jaki był stosunek kawalerzystów do ich wierzchowców?

Próbą odpowiedzi na te pytania jest niniejsza praca. Autor ma nadzieję, że czytelnik odnajdzie w niej wiele wartościowych informacji i że zachęci ona do szerszego zainteresowania historycznymi pracami hipologiczno-wojskowymi.


Krzysztof Kuczyński (ur. 1994 r. w Warszawie). Magister historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW (dyscyplina: historia). Zainteresowania badawcze koncentruje na historii wojskowości, ze szczególnym uwzględnieniem historii morskiej sztuki wojennej i historii kawalerii.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną

Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną... Konie i remonta w Wojsku Polskim w latach 1788–1794 i 1806–1814 w świetle opinii administracji cywilno-wojskowej i relacji z epoki.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii