Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

70 lat wspomnień 1/2 Hipolit Korwin-Milewski Zobacz większe

70 lat wspomnień 1/2 Hipolit Korwin-Milewski

KORWIN-MILEWSKI HIPOLIT

978-83-64197-33-8

Nowy

KLINIKA JĘZYKA

Dwutomowe dzieło człowieka, który powinien być wymieniany w każdym podręczniku szkolnym i akademickim.

Więcej szczegółów

66,15 zł

94,50 zł

-30%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor KORWIN-MILEWSKI HIPOLIT
Rok wydania 2021
Ilość stron 804
Wymiary 150 x 223 x 60 mm
Oprawa miękka
Wydawca KLINIKA JĘZYKA

Hipolit Milewski był kresowym ziemianinem, francuskim prawnikiem, wykształconym w Paryżu, działaczem społecznym w Wilnie, publicystą zwalczającym piórem wszystko co w jego mniemaniu wrogie było polskiemu stanowi posiadania na wschodzie. Był człowiekiem niezwykłej energii, szalenie dynamicznym, posłował do Dumy rosyjskiej, polemizował z Dmowskim na temat jego koncepcji narodu i z wielką niechęcią odnosił się do socjalistów. Pozbawiony majątku na Kresach osiadł w Poznaniu, gdzie odnalazł się znakomicie. Tam też znajduje się jego grób.

Oto fragment tekstu.

Z czego dotychczas i od przeszło pięciuset lat składała się ta narodowość? Z dwóch prawie równych sobie części: tej, którą w końcu XIV wieku przyniosła w posagu królowa Jadwiga, i tej, którą przyniósł W. książę Władysław Jagiełło. Zupełnie nierówne w samym początku tego związku, zrównały się prawie stopniowo w ciągu czterechset lat częściowo drogą infiltracji, częściowo drogą

asymilacji, i właśnie wtedy, kiedy w końcu XVIII wieku Państwo zostało rozczłonkowane, było już dokonane zjednoczenie narodu.

Mówię tak dlatego, że wbrew szablonowym demagogicznym twierdzeniom wartość, produkcyjność i twórczość większych narodów nigdzie nie zależała i jeszcze nie zależy od gatunku jego plebsu. Zależy wyłącznie od jego warstwy czołowej, tak zwanej elity, stosunkowo nielicznej; bez jej kilkusetwiekowej pracy i wysiłków ten plebs jeszcze by się składał z prawdziwego stada dwunożnych stworzeń okrytych zwierzęcymi skórami, żyjących pod szałasami z gałęzi, broniących swego życia od drapieżników za pomocą kamieni lub kołów drewnianych. Otóż w końcu XVIII wieku, jeśli plebs kresowy różnił się swoją gwarą domową i po części obyczajami od rdzennie polskiego, to warstwa czołowa i tu, i tam była do takiego stopnia zlana i zrównana, jak się tego jeszcze wtenczas nie zauważało między południowymi i północnymi Francuzami lub Niemcami.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

70 lat wspomnień 1/2 Hipolit Korwin-Milewski

70 lat wspomnień 1/2 Hipolit Korwin-Milewski

Dwutomowe dzieło człowieka, który powinien być wymieniany w każdym podręczniku szkolnym i akademickim.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii