Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Pamiętniki Zobacz większe

Pamiętniki. Ignacy Daszyński t.1 i 2

DASZYŃSKI IGNACY

978-83-65248-20-6

Nowy

MUZEUM HISTORII POLSKI

Pamiętniki Ignacego Daszyńskiego to polityczna autobiografia autora i zarazem kronika ruchu, który współtworzył.

Więcej szczegółów

49,00 zł

70,00 zł

-30%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor DASZYŃSKI IGNACY
Ilość stron 427 (I część), 451 (II część)
Format 185 x 275 mm, oprawa broszurowa
Oprawa miękka
Wydawca MUZEUM HISTORII POLSKI

Ignacy Daszyński słynął jako charyzmatyczny mówca. Lektura jego Pamiętników przekonuje, ze niemal równie dobrze jak żywym słowem przywódca polskich socjalistów operował piórem. Swoje wspomnienia pisał tak, jak przemawiał: w sposób klarowny i uporządkowany, a jednocześnie z pasją, nie stroniąc od złośliwej aluzji czy ironicznego komentarza pod adresem ideowych oponentów. Początkowe fragmenty tekstu, poświęcone latom młodzieńczym, pozwalają najlepiej poznać Daszyńskiego od strony prywatnej; w dalszej narracji natomiast doświadczenia jednostki przesuwają sie na drugi plan, stają się punktem wyjścia do opowieści o postępach galicyjskiej socjaldemokracji, a później – o dziejach całego obozu lewicy niepodległościowej. Opowieść kończy relacja z pamiętnych listopadowych dni 1918 roku.

Podstawą edycji, starannie przygotowanej i opatrzonej aparatem krytycznym, jest pierwsze wydanie tekstu z lat 1925–1926. Obszerny wstęp Kamila Piskały stanowi w istocie nową minimonografię postaci Daszyńskiego jako polityka, zawierającą też namysł nad kształtem narracji Pamiętników i zakończoną refleksją o dziedzictwie autora oraz całego ruchu socjalistycznego, a także ich (nie)obecności w zbiorowej pamięci dzisiaj.

Pamiętniki Ignacego Daszyńskiego wydane są w cyklu "Seria 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki", która realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Pamiętniki. Ignacy Daszyński t.1 i 2

Pamiętniki. Ignacy Daszyński t.1 i 2

Pamiętniki Ignacego Daszyńskiego to polityczna autobiografia autora i zarazem kronika ruchu, który współtworzył.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii