Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Motyle Opowieści o wymierających gatunkach Zobacz większe

Motyle Opowieści o wymierających gatunkach

REICHHOLF JOSEF

978-83-233-4793-4

Nowy

WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

29 egz.

Książka oprowadza nas po kolorowym królestwie tych pięknych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć.

Więcej szczegółów

34,93 zł

49,90 zł

-30%

Autor REICHHOLF JOSEF
Rok wydania 2020
Ilość stron 256
Wymiary 150 x 230 mm
Oprawa miękka
Wydawca WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

Czy wyobrażacie sobie świat bez motyli?

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat na świecie wyginęło osiemdziesiąt procent motyli. Widok modraszka, polowca szachownicy czy pazia królowej staje się już dzisiaj rzadkością. Czerwończyk żarek i paź żeglarz również znikają z naszych łąk. Zabijają je pestycydy, nawozy sztuczne i uprawy monokulturowe.

Niemiecki biolog ewolucyjny Josef H. Reichholf przestrzega przed zbliżającą się katastrofą ekologiczną, jednocześnie przybliżając fascynujący świat motyli. Podglądając je w naturze, opowiada o ich niezwykłych zwyczajach, śledzi ich cykl życiowy i tłumaczy, skąd się wzięły ich nazwy. Reichholf proponuje również konkretne rozwiązania, które mogą uchronić motyle przed wyginięciem, jak chociażby budowę w każdej gminie biotopów, czyli specjalnych siedlisk.

Czy wiesz, że:
♦ kraśnik sześcioplamek lata bardzo wolno, by odstraszająca drapieżniki trucizna w jego organizmie nie zagroziła jego życiu;
♦ namiotniki czeremszaczki snują pajęczynę, którą potrafią opleść cały krzew czeremchy;
♦ osetniki wykorzystują prądy powietrzne, by w ciągu kilku pokoleń przemierzyć trasę z południa Sahary na północ Europy.

Wielką zaletą tej książki jest spojrzenie na przyrodę oczyma doświadczonego i powściągliwego w osądach naukowca, a jednocześnie pełnego pasji przyrodnika, od najmłodszych lat zafascynowanego życiem motyli. Czytelnik znajdzie tu opisy niecodziennych strategii przetrwania. Autor dzieli się też troską o delikatne ekosystemy w obliczu nasilającej się presji ze strony gospodarki człowieka i nieprzewidywalnych zmian środowiska.
Alicja i Radek Brzezowscy, Motylarnia.pl

Josef H. Reichholf, zoolog i biolog ewolucyjny, do 2010 roku kierował zbiorem kręgowców bawarskiego muzeum zoologii. Profesor Ekologii i Ochrony środowiska na Uniwersytecie technologicznym w Monachium.  Laureat Treviranus-Medaille, najwyższego wyróżnienia dla niemieckich biologów, oraz nagrody Grüterów dla popularyzatorów nauki. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Zygmunta Freuda za najlepszą książkę popularnonaukową przyznawaną przez Niemiecką Akademię Języka i Literatury.


Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Motyle Opowieści o wymierających gatunkach

Motyle Opowieści o wymierających gatunkach

Książka oprowadza nas po kolorowym królestwie tych pięknych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii