Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Melancholia Zobacz większe

Melancholia

PRACA ZBIOROWA

978-83-65172-53-2

Nowy

STUDIO FORMAT

6 egz.

Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów

Więcej szczegółów

36,40 zł

52,00 zł

-30%

Autor PRACA ZBIOROWA
Rok wydania 2020
Ilość stron 496
Szerokość (mm) 168
Wysokość (mm) 232
Grzbiet (mm) 32
Wymiary 168 x 232 x 32 mm
Oprawa twarda
Wydawca STUDIO FORMAT

Książka prezentuje najnowszy stan badań interdyscyplinarnych nad tytułową melancholią. Jest to druga, po tomie o krwi, publikacja poświęcona jednemu z czterech humorów.

Czarna żółć (gr. μελαινα χολή) to najbardziej tajemniczy humor w koncepcji zdrowia i choroby stworzonej w starożytności przez Hippokratesa, która – po rozwinięciu przez Klaudiusza Galena i średniowiecznych arabskich uczonych – pozostawała aktualna w dyskursie medycznym do końca XVIII w. Przez większość tego czasu zajmowała wiodące miejsce w wyobrażeniach na temat stanów patologicznych ludzkiego organizmu. Wpływało to na rodzaj podejmowanych terapii i stosowanych leków. Humoralna typologia temperamentów wprowadziła do obiegu obraz melancholii – choroby cechującej się długotrwałym smutkiem i pojęcie melancholika – osoby, która niejako z przyrodzenia, ze względu na przewagę czarnej żółci w organizmie, wykazuje tendencje do częstego i nadmiernego smutku. Połączenie koncepcji humoralnej z astrologią przyporządkowało melancholię wpływom Saturna. Obecnie melancholię utożsamia się z depresją, choć jest to znaczne uproszczenie.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Melancholia

Melancholia

Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii