Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Promocje

NEWSLETTER

Brzezina i inne opowiadania Zobacz większe

Brzezina i inne opowiadania Wyd. V

IWASZKIEWICZ JAROSŁAW

978-83-07-03471-3

Nowy

CZYTELNIK

35 egz.

Kanon opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza

Więcej szczegółów

34,93 zł

49,90 zł

-30%

Autor IWASZKIEWICZ JAROSŁAW
Ilość stron 516
Format 150 x 210 mm, oprawa twarda
Oprawa twarda
Rok wydania 2020
Wydawca CZYTELNIK

Triada Jarosława Iwaszkiewicza: przemijanie, erotyzm i śmierć- nie ma sobie równych w literaturze światowej. Jeżeli uzupełnimy ją o wyrafinowaną zmysłowość, która u tego autora pozostaje w ciągłej kontrze wobec bezprawia istnienia, to w przedstawionym tomie pisarz osiągnął mistrzowskie spełnienie.

Przede wszystkim w Brzezinie, gdy do owej triady dołącza i okrucieństwo życia i jego banał w bezdyskusyjnym pięknie świata. Zakończenie uwodzicielskich Panien z wilka jest niezapomniane w swym spokoju, oczywistości, dyskrecji, niczym podpowiedziane przez Absolut. A Matka Joanna od Aniołów to wielka historia miłosna z egzotycznej a jednocześnie prawdziwej, można by rzec udokumentowanej, rzeczywistości.

Renoma pozostałych opowiadań nie dorównuje wymienionym trzem, nie z powodu jakości, ale szczęścia. Utwory jak ludzie- jedne mają go więcej, inne mniej. Zachęcam do przeczytania wszystkich, bo to nieredukowalny kanon polskiej literatury XX wieku. Jego wytworną prostotę odczuwamy tym mocniej, im głębiej tkwimy w wycwanionych i pyskatych czasach. Iwaszkiewicz nie jest sposobem na ich ekscesy, gdyż jak każdy olimpijczyk jest ponad i obok, ale okazją, by przynajmniej na chwilę o nich zapomnieć. To, oczywiście, tylko jeden z powodów, aby Brzezinę i inne opowiadania poznać lub do nich wrócić.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Brzezina i inne opowiadania Wyd. V

Brzezina i inne opowiadania Wyd. V

Kanon opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii