Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Promocje

NEWSLETTER

Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf Zobacz większe

Nowy Kapoan

TARAJŁO-LIPOWSKA ZOFIA

978-83-65707-21-5

Nowy

AFERA

38 egz.

Tajniki podstępnego języka czeskiego na wesoło!

Więcej szczegółów

29,60 zł

37,00 zł

-20%

Autor TARAJŁO-LIPOWSKA ZOFIA
Ilość stron 296
Format 145 x 206 mm, oprawa miękka
Wydawca AFERA

Tajniki podstępnego języka czeskiego na wesoło!

Jak brzmią po czesku słowa: „maj”, „świeży”, „neguję”?
Jasne, że: květen, čerstvý, popírám…

Tytułowe słowo „kapoan” to wyrażenie „na opak” zapisane od tyłu – umownie oznacza ono odwrotność, opaczność, odmienność. Po raz pierwszy użyte w książce Kapoan – NA OPAK. O czeskim dla Polaków, być może mało zaawansowanych, ale mocno zainteresowanych (2000), szybko przyjęło się jako określenie pułapek językowych, w które wpaść może Polak zmylony podobieństwem języków czeskiego i polskiego.

Książka Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf pozostaje w tej tematyce, ale rozszerza ją zarówno pod względem terytorialnym (traktuje także o Słowakach i Węgrach), jak i problemowo – sygnalizuje bowiem sprawy związane z obyczajami, mentalnością, w pewnym stopniu z kulturą umysłową i materialną, nie stroni od uwag o trudnościach w polsko-czeskim przekładzie. Nie jest to jednak wykład ani dyskurs, lecz napisany lekkim stylem zbiór kilkuset anegdot, w których czeskie (a nieraz słowackie czy węgierskie) wyrazy, zwroty i wyrażenia stają się punktem wyjścia do ogólnej obserwacji lub zaskakującej pointy. Na końcu Czytelnik może sprawdzić swoją wiedzę w małych ćwiczeniach. Głównym celem Nowego Kapoanu jest jednak wywołanie efektu humorystycznego. Oddajemy w Państwa ręce wydanie drugie, wzbogacone o indeks słówek kilka nowych ilustracji.


O AUTORCE

Zofia Tarajło-Lipowska – wybitna znawczyni i popularyzatorka literatury i języka czeskiego, autorka m. in. Historii literatury czeskiej (2010) oraz podręcznika, najczęściej przez Czechów używanej książki do nauki polskiego, która doczekała się już czterech wydań (1994,2004, 2006, 2008).

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Nowy Kapoan

Nowy Kapoan

Tajniki podstępnego języka czeskiego na wesoło!

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii