Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Niewidzialne miasta Italo Calvino motyleksiążkowe.pl Zobacz większe

Niewidzialne miasta

CALVINO ITALO

978-83-8196-595-8

Nowy

PIW

21 egz.

Italo Calvino (1923−1985), prozaik i eseista włoski

Więcej szczegółów

28,56 zł

42,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor CALVINO ITALO
Rok wydania 2023
Ilość stron 240
Szerokość (mm) 120
Wysokość (mm) 200
Grzbiet (mm) 18
Wymiary 120 x 200 x 18 mm
Oprawa twarda
Data premiery 2023-05-15
Wydawca PIW

Na dwór Kubłaj-chana, wnuka Czyngis-chana i pierwszego mongolskiego cesarza Chin, przybywa sławny podróżnik i kupiec z Wenecji, Marco Polo. Chcąc opisać świat, którym włada imperator, pokonuje barierę komunikacyjną przy pomocy gestów, szarad i przedmiotów przywiezionych z najdalszych zakątków cesarstwa. Posiadłszy wspólny język, opowiada cesarzowi o 55 miastach, z których każde nosi kobiece imię. Każde pod tym, co realne, kryje to, co niewidzialne. Każde jest kluczem do istoty życia i śmierci.  Z niezrównaną precyzją opisu i liryką chwytającą za gardło Calvino toczy z czytelnikiem subtelną grę. Poezja i matematyka - oto piony na jego szachownicy. Miasta podzielone są na jedenaście grup tematycznych po pięć w każdej. W rygorystycznej strukturze matematycznej - z ducha ouilipijskiej - poruszamy się tam i z powrotem między grupami miast. Matryca jedenastu kolumn tematycznych i pięćdziesięciu pięciu podrozdziałów (dziesięć rzędów w rozdziałach I i IX, pięć we wszystkich pozostałych) wykazuje konkretne właściwości: każda kolumna ma pięć wpisów, każdy rząd tylko jeden. Macierz miast ma element centralny (miasto Baucis). Wzorzec miast jest symetryczny, kiedy go obrócić o 180 stopni wokół Baucis... To jedna z najważniejszych prób badania granic literatury w obfitym dorobku Itala Calvina, niebywale pojemna, choć niezwykle skondensowane. "Niewidzialne miasta" stały się inspiracją nie tylko dla czytelników i pisarzy, ale też dla malarzy i muzyków.

Projekt okładki: Łukasz Piskorek

Italo Calvino (1923−1985), prozaik i eseista włoski, przez ponad trzydzieści lat był doradcą wydawnictwa Einaudi. W latach sześćdziesiątych redagował awangardowe pismo „Il Menabò”. Twórczość Calvina odznacza się elegancją stylu i precyzją myśli. Debiutował Ścieżką pajęczych gniazd (1947), pikarejską opowieścią przesyconą baśniowością i fantastyką, które naznaczyły jego pisarstwo. W tej samej tonacji utrzymane są zbiory opowiadań: Ultimo viene il corvo (1949, Kruk przybywa ostatni), L’entrata in guerra (1954, Przystąpienie do wojny). W latach pięćdziesiątych opublikował powiastki filozoficzne zebrane później w tomie Nasi przodkowie (Wicehrabia przepołowiony, Baron drzewołaz, Rycerz nieistniejący). Napisał cykl opowieści fantastycznych, opartych raczej na modelach matematycznych niż na wzorcach science fiction: Opowieści kosmikomiczne i Jeśli t = zero. Owocem fascynacji literaturą eksperymentalno-kombinatoryczną, Borgesem i OuLiPo są powieści Zamek krzyżujących się losów, Niewidzialne miasta czy Jeśli zimową nocą podróżny. Pośmiertnie ukazały się Wykłady amerykańskie (1988), które Calvino miał wygłosić na Uniwersytecie Harvarda. Eseje zebrał w tomach: Una pietra sopra (1980, Sprawa zamknięta) i Collezione di sabbia (1984, Kolekcja piasku). W 1995 roku wydano zbiór Po co czytać klasyków. Autor często tłumaczony na język polski, wielokrotnie prezentowany na łamach „Literatury na Świecie”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Niewidzialne miasta

Niewidzialne miasta

Italo Calvino (1923−1985), prozaik i eseista włoski

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii