Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Osobowość i poetyka tom 1 Zobacz większe

Osobowość i poetyka tom 1

SZYMAŃSKI WIESŁAW PAWEŁ

978-83-67170-34-5

Nowy

INSTYTUT LITERATURY

30 egz.

Szkice o literaturze polskiej XX wieku

Więcej szczegółów

16,25 zł

25,00 zł

-35%

Autor SZYMAŃSKI WIESŁAW PAWEŁ
Rok wydania 2022
Ilość stron 360
Szerokość (mm) 165
Wysokość (mm) 240
Grzbiet (mm) 20
Wymiary 165 x 240 x 20 mm
Oprawa miękka
Wydawca INSTYTUT LITERATURY

Tom Wiesława Pawła Szymańskiego Osobowość i poetyka. Szkice o literaturze polskiej XX wieku to zbiór artykułów znakomitego krytyka i historyka literatury, które kreślą, rysują i budują obraz pisarstwa filologicznego autora Ballad przed burzą w sposób interesujący i wielce zajmujący. Wyłania się z tego opracowania ciekawy portret niezwykle zachęcający do dalszego poznawania – ciągłego studiowania jego artykułów, szkiców, esejów. Już tytuł tomu przyciąga uwagę potencjalnego czytelnika – został on trafnie dobrany, świetnie charakteryzuje najistotniejsze problemy poruszane przez Szymańskiego. Znakomicie się stało, iż wydobywa się z zapomnienia tego interesującego krytyka.
(z recenzji dr. Hab. Pawła Tańskiego, prof. UMK)


Niniejszy tom jest wyborem tekstów Wiesława Pawła Szymańskiego (1932–2017), jednego z najciekawszych historyków literatury polskiej i krytyków literackich po 1956 roku. Wybór obejmuje osiemnaście szkiców poświęconych polskiej poezji międzywojennej i powojennej. W części pierwszej tomu znajdziemy syntetyczne ujęcia poezji Tadeusza Peipera, Władysława Sebyły, Józefa Czechowicza, Tadeusza Gajcego, Tymoteusza Karpowicza, Mirona Białoszewskiego, Stanisława Grochowiaka, Jarosława Marka Rymkiewicza, Zbigniewa Herberta oraz Karola Wojtyły. W części drugiej przeczytać można wnikliwe interpretacje wybranych wierszy między innymi Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Nowaka i Juliana Przybosia.

Lektura tekstów Szymańskiego pozwala zweryfikować zawartą w nich wizję polskiej literatury nowoczesnej. Wizję osobną, własną, w której krytyk personalista ewoluuje od estetyzmu do moralizmu i zarazem łączy dwa bieguny polskiej nowoczesności: formalizm i heroizm.
(prof. dr hab. Maciej Urbanowski)

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Osobowość i poetyka tom 1

Osobowość i poetyka tom 1

Szkice o literaturze polskiej XX wieku

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii