Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Czytanie językami Praktyki interpretacyjne dla nauczycieli i studentów Zobacz większe

Czytanie językami Praktyki interpretacyjne dla nauczycieli i studentów

PRACA ZBIOROWA

978-83-67170-11-6

Nowy

INSTYTUT LITERATURY

49 egz.

Biblioteka krytyki literackiej kwartalnika Nowy Napis

Więcej szczegółów

11,70 zł

18,00 zł

-35%

Autor PRACA ZBIOROWA
Rok wydania 2022
Ilość stron 272
Szerokość (mm) 165
Wysokość (mm) 240
Grzbiet (mm) 16
Wymiary 165 x 240 x 16 mm
Oprawa miękka
Wydawca INSTYTUT LITERATURY

Czytanie językami. Praktyki interpretacyjne dla uczniów i studentów to zbiór błyskotliwych i nowatorskich interpretacji najważniejszych tekstów kanonu lektur szkolnych. Autorzy udowadniają, że utwory tak dokładnie "wyczytane" przez polonistykę jak Ludzie bezdomni czy W malinowym chruśniaku wciąż skrywają w sobie nieoczywiste znaczenia. Publikacja jest znakomitą pomocą dla wszystkich nauczycieli polonistów oraz studentów kierunków filologicznych.

To książka wyrastająca ze sztuki interpretacji. Odwołuje się do fundamentalnej dla polonisty praktyki: uważnej, niespiesznej, wnikliwej i silnie subiektywnej lektury. Za tą strategią filologiczną kryje się umiłowanie słowa – przyciągającego uwagę, wywołującego skojarzenia, pobudzającego do poszukiwań. Autorzy szkiców sięgają do tekstów niemal kanonicznych, obecnych bodaj w każdym rozkładzie materiału kształcenia literackiego – do utworów Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Mirona Białoszewskiego, Haliny Poświatowskiej czy Zbigniewa Herberta. Przedstawione w niniejszej publikacji refleksje i wnioski są jednak rezultatem niekoniecznie oczywistych metod badawczych. Stąd tytułowe „języki”, przywodzące na myśl praktykę indywidualnego czytania, a zarazem kojarzone z metodologią, w której zakorzeniona jest interpretacja. Wachlarz proponowanych ujęć jest imponujący: od hermeneutyki i aksjologii po antropologię przedmiotu i muzyczność literatury. Autorzy pragną ożywić szkolny i akademicki dyskurs, przypominając poniekąd o prawdziwym powołaniu filologii, o sztuce interpretacji.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Czytanie językami Praktyki interpretacyjne dla nauczycieli i studentów

Czytanie językami Praktyki interpretacyjne dla nauczycieli i studentów

Biblioteka krytyki literackiej kwartalnika Nowy Napis

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii