Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Na zawsze w lodzie Zobacz większe

Na zawsze w lodzie

PRACA ZBIOROWA

978-83-233-4987-7

Nowy

BO.WIEM

43 egz.

Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina

Więcej szczegółów

33,59 zł

47,99 zł

-30%

Autor PRACA ZBIOROWA
Rok wydania 2021
Ilość stron 336
Szerokość (mm) 137
Wysokość (mm) 206
Grzbiet (mm) 27
Wymiary 137 x 206 x 27 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca BO.WIEM

Kiedy arktyczna przygoda zmienia się w koszmar...

Na zawsze w lodzie to pełna dramatyzmu opowieść o zorganizowanej w 1845 roku brytyjskiej ekspedycji pod dowództwem sir Johna Franklina. Jej celem było odkrycie morskiej drogi z Europy do Azji, wiodącej przez ekstremalnie niegościnny Ocean Arktyczny. Oba statki podróżników, Terror i Erebus, zniknęły bez śladu, a cała wyprawa zakończyła się gehenną i śmiercią wszystkich jej uczestników. W ślad za nimi ruszyły misje ratunkowe, a później ekspedycje mające odkryć losy marynarzy.

Czy tylko niesprzyjająca pogoda i głód doprowadziły do tragedii? Przeprowadzona w latach osiemdziesiątych XX wieku ekshumacja trzech członków załogi Franklina, których ciała przez 138 lat spoczywały w wiecznej zmarzlinie, rzuciła nowe światło na jedną z największych zagadek wypraw morskich.

Na zawsze w lodzie to trzymająca w napięciu historia biurokratycznej pychy, heroicznego męstwa, przerażającego kanibalizmu i możliwości ówczesnej nauki.

"Saga o Franklinie była relacją kryjącą w sobie zagadkę, historią pełną domysłów i przypuszczeń, zbiorem pogłosek, legendą, heroiczną przygodą i hagiografia narodu. W książce Na zawsze w lodzie staje się powieścią detektywistyczną, tym bardziej trzymającą w napięciu, że prawdziwą."
Z przedmowy Margaret Atwood


Owen Beattie - profesor Uniwersytetu Alberty. Jako antropolog sądowy prowadził wiele badań w Kanadzie i uczestniczył w akcjach humanitarnych oraz służących obronie praw człowieka w Rwandzie, Somalii i na Cyprze.

John Geiger - dyrektor generalny Królewskiego Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego ( Royal Canadian Geographical Society). Jego książki przetłumaczono na 14 języków. Senior Fellow w Massey College Uniwersytetu Toronto, uhonorowany Medalem Polarnym.


W serii Mundus ukazują się najciekawsze zagraniczne tytuły literatury faktu. To teksty najlepszych reportażystów i dociekliwych obserwatorów współczesnego świata. Przedstawiają oni istotne problemy, nietypowe zjawiska i nietuzinkowe postacie. Prezentowane w serii książki -  niezależnie, czy dotykają trudnych i bolesnych spraw, czy raczej bawią i dostarczają rozrywki - łączy rzetelne ujęcie tematu i żywy, literacki język.


Książka jest opowieścią o jeszcze jednym przykładzie złamania przez przyrodę aroganckiej buty człowieka ukształtowanego przez niezachwiana wiarę w postęp. Najnowocześniejsze w owym czasie sposoby konserwowania żywności, na których w dużej mierze oparto plany ekspedycji, stały się jedna z przyczyn katastrofy. Jest to również świetna ilustracja wykorzystania otwartego, interdyscyplinarnego podejścia badawczego do rozwiązywania zagadek przeszłości.
prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, politolog, historyk wojskowości (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Kapitalny przykład dobrej roboty antropologa sądowego.
Margaret Atwood

Mrożąca krew w żyłach opowieść(...), gwarantującą czytelnikom lekturę do późna w nocy.
Chicago Tribune

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Na zawsze w lodzie

Na zawsze w lodzie

Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii