Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Kotka Brygidy Zobacz większe

Kotka Brygidy

RUDNIAŃSKA JOANNA

978-83-65650-18-4

Nowy

MUCHOMOR

1 Przedmiot

„Akacja, okupacja, kolacja, kapitulacja…” — powtarza w kółko mała Helena,skacząc przez skakankę, dumna z nowo zapamiętanych słów. A potem zakłada opaskę z niebieską gwiazdą, która „pasuje jej do płaszczyka” (prezent od chłopca z sąsiedztwa). To czarodziejska opaska. Tomek mówi, że „kto ją nosi, widzi to, czego inni nie widzą”.

Więcej szczegółów

19,72 zł

29,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Ostatnie egzemplarze!

Autor RUDNIAŃSKA JOANNA
Ilość stron 145
Wymiary 149 x 201 mm, oprawa twarda
Oprawa twarda
Wydawca MUCHOMOR

„Akacja, okupacja, kolacja, kapitulacja…” — powtarza w kółko mała Helena,skacząc przez skakankę, dumna z nowo zapamiętanych słów. A potem zakłada opaskę z niebieską gwiazdą, która „pasuje jej do płaszczyka” (prezent od chłopca z sąsiedztwa). To czarodziejska opaska. Tomek mówi, że „kto ją nosi, widzi to, czego inni nie widzą”. Sąsiedzi znikają, przenoszą się do getta. Siostra pana Kamila zastawia Helenie na przechowanie swoją kotkę-bez-imienia. Kotka na zawsze pozostanie„Kotką Brygidy”. Ten żywy depozyt w istocie jest metaforą — pamięcią? winą?świadkiem? (…) Autorka wyróżniona za mistrzowski opis okupacji z perspektywy dziecka — opowiedzianej szeregiem żywych obrazów — smakami, zapachami,strachem… Zapis przeczuć i domysłów — dziecięca chaotyczna układanka, sumująca się w panoptikum wojenne. Fragment uzasadnienia Jury literackiego nagrody „Książka Roku Ibby”

Mówi Autorka:

W powieści tej jest wiele prawdziwych historii. Ale pomysłem, początkiem była jedna – pewien mężczyzna podczas drugiej wojny światowej zabierał swoją ośmioletnią córeczkę Irenę na tramwajowe przejażdżki po warszawskim getcie i mówił jej: patrz i pamiętaj to, co  widzisz. Po pięćdziesięciu latach usłyszałam to z ust tamtej dziewczynki w filmie nagranym przez Fundację Shoah Stevena Spielberga.

Potem Irena spacerowała ze mną po dzielnicy, gdzie spędziła swoje dzieciństwo i opowiadała mi dalej.

W innym filmie dokumentalnym usłyszałam inną historię

– jak pewna dziewczynka musiała iść do obozu koncentracyjnego, do Terezina, ponieważ jej ojciec tak ją kochał, że nie mógł się z nią rozstać nawet na jeden dzień i zabrał ją ze sobą, chociaż mogła wyjechać w bezpieczne miejsce, w tym wypadku do Anglii.

Tak właśnie narodziła się historia dwóch dziewczynek, których dzieciństwo upływało oddzielnie, ale które miały jednego kota.

 

O KSIĄŻCE

Jest to książka o Holokauście, którą mogą czytać starsze dzieci, powiedzmy od 12, może od 14 lat. Oczami małej dziewczynki, Heleny, patrzymy na stopniowe ograniczanie wolności Żydów, zamknięcie ich w getcie, wywożenie, wreszcie na powstanie w warszawskim getcie i likwidację getta.

Helena jest Polką i pozornie jej to nie dotyczy, ale jej rodzice mieli przyjaciół i pracowników Żydów, a podczas wojny ukrywali Żydów. Obraz ten nie jest idealny: pokazany jest antysemityzm Polaków, a motywy, którymi kierował się ojciec Heleny, do końca nie są zupełnie jasne.

W książce tej nie brak wątków baśniowych i mistycznych. Jak w niektórych baśniach Andersena opisane jest całe życie Heleny, jej starość i śmierć i jeszcze dalej, po śmierci.

Opowieść kończy się współcześnie w Jerozolimie.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Kotka Brygidy

Kotka Brygidy

„Akacja, okupacja, kolacja, kapitulacja…” — powtarza w kółko mała Helena,skacząc przez skakankę, dumna z nowo zapamiętanych słów. A potem zakłada opaskę z niebieską gwiazdą, która „pasuje jej do płaszczyka” (prezent od chłopca z sąsiedztwa). To czarodziejska opaska. Tomek mówi, że „kto ją nosi, widzi to, czego inni nie widzą”.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii