Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Galerie Florencji Uffizi i Pitti. Arcydzieła malarstwa motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Galerie Florencji Uffizi i Pitti. Arcydzieła malarstwa

Gregori Mina

978-83-213-4269-6

Nowy

ARKADY

3 egz.

Album przedstawia zbiory malarstwa z florenckich zbiorów muzealnych: GaleriinUffizi i Palazzo Pitti, a także Akademii Sztuk Pięknych, w Muzeum San Marco, w Bargello i w Cenacolo San Salvi.

Więcej szczegółów

142,12 zł

209,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Ostatnie egzemplarze!

Autor Gregori Mina
Rok wydania 2020
Ilość stron 690
Szerokość (mm) 240
Wysokość (mm) 295
Grzbiet (mm) 55
Wymiary 240 x 295 x 55
Oprawa twarda z obwolutą
Wydawca ARKADY

Przedstawienie w jednym tomie zbiorów Galerii Uffizi i Palazzo Pitti znajduje uzasadnienie w rzeczywistej jedności tych kolekcji, połączonych Korytarzem Vasariego (Corridoio Vasariano), przebiegającym ponad rzeką Arno górną częścią Ponte Vecchio. Zbiory Galerii Florenckich to także bardzo liczne, doskonałe obrazy rozlokowane w innych siedzibach; dlatego też prezentujemy tu również dzieła znajdujące się w Akademii Sztuk Pięknych, w Muzeum San Marco, w Bargello i w Cenacolo San Salvi. Stanowią one integralną część florenckich zbiorów muzealnych, ukazując kompletny i unikatowy w świecie zespół malarstwa toskańskiego, prezentując w sposób szeroki i wyczerpujący inne szkoły włoskiego malarstwa (w szczególny sposób wenecką), a także malarstwo zagraniczne. Pomysł Kosmy I Medyceusza, aby w Uffizi zgromadzić swoje pierwsze kolekcje dzieł sztuki, kontynuowali jego następcy: Francesco I, Ferdinando I i Ferdinando II. Lecz dopiero spuścizna rodu Della Rovere wniosła do Florencji tak ogromną liczbę dzieł sztuki najwyższej klasy, że Galeria wysunęła się na pierwsze miejsce pod względem nie tylko liczebności, ale przede wszystkim jakości zasobów. Druga wielka galeria – Pałacowa (Galleria Palatina) – założona przez Kosmę II, też została wzbogacona dzięki spuściźnie po rodzie Della Rovere, a następnie dzięki kolekcjom sztuki kardynała Leopolda Medyceusza i dynastii lotaryńskiej. W zbiorach florenckich przechowywane są najlepsze dzieła wszystkich największych artystów, często eksponowane kompleksowo, jak w przypadku Rafaela, Andrei del Sarto, Bronzina, Pontorma, Tycjana, Caravaggia i Rubensa. Niezwykle interesujące są kolekcje malarstwa niderlandzkiego, z obrazami takich mistrzów, jak Hans Memling, Rogier van der Weyden, Barend van Orley i Gerard David. Tu także można podziwiać arcydzieło piętnastowiecznego malarstwa flamandzkiego, jakim jest Ołtarz Portinarich Hugo van der Goesa. Szkoła niemiecka wyróżnia się sześcioma dziełami Dürera; hiszpańską reprezentują El Greco, Velázquez, Murillo i Goya. Można zatem rzec, że oto stoimy przed wejściem do jednej z największych galerii świata, z pewnością pierwszej pod względem jakości i bogactwa bezsprzecznych arcydzieł.

Mina Gregori jest profesorem w Katedrze Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej Uniwersytetu Florenckiego. Specjalizuje się w sztuce lombardzkiej XVi XVI wieku, prowadzi badania nad malarstwem florenckim XVII wieku. Jest autorką licznych szkiców i monografii, a także kuratorem ważnych wystaw: „Morazzone” (1962), „Giovanni Battista Moroni” (1979), części poświęconej Merisiemu na wystawie „Caravaggioe il suo tempo”, która była prezentowana w Metropolitan Museum w Nowym Jorku i w Neapolu (1985), „I Campi e la cultura artistica cremonese del Cinquecento” (1985). Jest przewodniczącą Fundacji Roberto Longhiego do spraw Rozwoju Historii Sztuki we Florencji, kieruje wraz z Cesare Garbolim czasopismem „Paragone”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Galerie Florencji Uffizi i Pitti. Arcydzieła malarstwa

Galerie Florencji Uffizi i Pitti. Arcydzieła malarstwa

Album przedstawia zbiory malarstwa z florenckich zbiorów muzealnych: GaleriinUffizi i Palazzo Pitti, a także Akademii Sztuk Pięknych, w Muzeum San Marco, w Bargello i w Cenacolo San Salvi.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii