Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

9788371923265 Zobacz większe

Dar Aborygenów

Stockton Eugene

978-83-7192-326-5

Nowy

VERBINUM

Dla większości ludzi historia Australii zaczyna się w roku 1788, w momencie odkrycia jej rzez Brytyjczyków. Dotąd panuje powszechne przekonanie o swego rodzaju „tabula rasa” w rzeszłości kontynentu. Rdzenne ludy Australii, Aborygeni, zepchnięte zostały na margines rodzącego się nowego wielonarodowego społeczeństwa Australii.

Więcej szczegółów

16,32 zł

24,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor Stockton Eugene
Ilość stron 228 s.
Wymiary 130x200 mm
Wydawca VERBINUM

Dla większości ludzi historia Australii zaczyna się w roku 1788, w momencie odkrycia jej rzez Brytyjczyków. Dotąd panuje powszechne przekonanie o swego rodzaju „tabula rasa” w rzeszłości kontynentu. Rdzenne ludy Australii, Aborygeni, zepchnięte zostały na margines rodzącego się nowego wielonarodowego społeczeństwa Australii. Dopiero od początku lat osiemdziesiątych XX wieku można zaobserwować zasadniczą zmianę w myśleniu, przede wszystkim w samej Australii. Dostrzeżono bowiem przeszłość kontynentu sprzed wieku osiemnastego. Dokładne badania, przy odrzuceniu okcydentalnej megalomanii, pozwoliły inaczej spojrzeć na kulturowy dorobek Aborygenów. Dużą zasługę ma w tym dziele Kościół katolicki Australii, którego biskupi zwrócili uwagę wiernych na prahistorię Aborygenów. Choć nie stworzyli oni bogatej kultury materialnej, mają jednak niezwykłą i niespotykaną duchowość, zmysł artystyczny, społeczny i ekologiczny, pielęgnowany na gruncie rozbudowanego prastarego prawa aborygeńskiego, przekazywanego w rodzinach. Ten aspekt dziedzictwa Aborygenów podejmuje i omawia Eugene Stockton w oddawanej do rąk czytelników książce. Przede wszystkim jest ona przeznaczona dla odbiorców australijskich, gdyż nadal znaczna ich część nie dostrzega Aborygenów jako równorzędnych kulturowo partnerów. Prócz kolonialnej przeszłości, może to wynikać z charakteru współczesnego społeczeństwa Australii, ogromnie złożonego. Dominantę stanowi w nim wysoko rozwinięta cywilizacja techniczna, mająca coraz mniej wspólnego z tradycją i duchem kultury europejskiej. Autor dowodzi, jak wiele z duchowości Aborygenów bliskie jest i możliwe do zaakceptowania przez człowieka współczesnego. Przy omawianiu różnych jej aspektów, szczególnie „dadirri”, Stockton wykorzystuje korelacje z chrześcijaństwem i judaizmem, robiąc wiele odniesień do Biblii oraz antropologii kulturowej i psychologii. Takie szerokie spektrum może nie być oczywiste dla czytelnika spoza Australii, również Polaków, dla których kultura australijska jest bardzo odległa i to nie tylko geograficznie. Eugene Stockton, ur. w 1934, australijski ksiądz katolicki, duszpasterz Aborygenów. Ukończył studia teologiczne i filozoficzne w Sydney, biblijne i archeologiczne w Rzymie i Jerozolimie. Formacja ta daje o sobie znać w całej prezentowanej książce. Autor występuje jako antropolog, a nierzadko jako archeolog i biblista. Pokazuje się jako znakomity znawca kultury, o której pisze, stąd polegamy na terminologii stosowanej przez niego. W dorobku autora znajduje się wiele książek i ponad sto artykułów dotyczących Pisma Świętego, archeologii biblijnej, prehistorii, a także współczesnych problemów i duchowości Aborygenów. Na zakończenie serdeczne wyrazy podziękowania kierujemy pod adresem Teresy i Marshalla McMahon za zwrócenie uwagi na tę interesującą pozycję i  fiarowanie nam egzemplarza książki.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Dar Aborygenów

Dar Aborygenów

Dla większości ludzi historia Australii zaczyna się w roku 1788, w momencie odkrycia jej rzez Brytyjczyków. Dotąd panuje powszechne przekonanie o swego rodzaju „tabula rasa” w rzeszłości kontynentu. Rdzenne ludy Australii, Aborygeni, zepchnięte zostały na margines rodzącego się nowego wielonarodowego społeczeństwa Australii.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii