Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

9788362185030 Zobacz większe

Białowieża carska rezydencja

Swietłana Czestnych, Karen Kettering

978-83-62185-03-0

Nowy

HARTIGRAMMA

88 komnat, 525 tys metrów kwadratowych, bajkowa architektura zaprojektowana przez hrabiego de Rocheforta Dziś mało kto wie, że w Białowieży istniała imponująca rezydencja carów rosyjskich Budowę zapoczątkował Aleksander III, ukończono ją za życia ostatniego koronowanego władcy Rosji - Mikołaja II.

Więcej szczegółów

44,85 zł

69,00 zł

-35%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor Swietłana Czestnych, Karen Kettering
Ilość stron 124 str.
Wymiary 210 x 295 mm
Wydawca HARTIGRAMMA

88 komnat, 525 tys. metrów kwadratowych, bajkowa architektura zaprojektowana przez hrabiego de Rocheforta. Dziś mało kto wie, że w Białowieży istniała imponująca rezydencja carów rosyjskich. Budowę zapoczątkował Aleksander III, ukończono ją za życia ostatniego koronowanego władcy Rosji - Mikołaja II. Ruiny spalonego podczas wojny pałacu rozebrano do ostatniej cegły w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Swietłanie Czestnych z St. Petersburga i Karen Kettering z Nowego Jorku udało się dotrzeć do unikatowych zdjęć pałacu, a w archiwach wyszperać dokumenty dotyczące zarówno jego budowy, jak i okoliczności wykonywania fotografii. Powstał dzięki temu album "Białowieża, carska rezydencja", zawierający 133 fotografie z przełomu XIX i XX wieku. Wydawnictwo Hartigrama w 2009 roku wydało go w językach polskim i rosyjskim. Cały nakład rozszedł się w kilkanaście tygodni. Szczególne wzięcie miał wśród turystów odwiedzających Białowieżę.

Nic w tym dziwnego. Zarówno krótka, dramatyczna historia pałacu, jak i zadziwiające doskonałą jakością fotografie wykonywane przy pomocy prymitywnych aparatów robią wielkie wrażenie. Opisana jest także w albumie historia Karasika, fotografa z Grodna, autora większości ilustracji albumu. Autorkom udało się dotrzeć do dokumentów obrazujących jego starania o zgodę na wykonywanie fotografii w Białowieży, a nawet do księgi Gabinetu Jego Imperatorskiej Wysokości, w którym odnotowano, że za swoją pracę nagrodzony został przez cara osobistym podarunkiem - sygnetem z Orłem Romanowów. Co ciekawe - mimo zgromadzenia tak dużego materiału autorki nie poznały pełnego imienia fotografa, wiadomo tylko, że zaczynało się na literę "Z".

Nowe wydanie albumu "Białowieża, carska rezydencja" podzielone jest na trzy rozdziały. W pierwszym znalazły się cudem odnalezione fotografie przygotowane przez Z. Karasika dla carskiej rodziny. Drugi - to wydobyte z archiwów obrazki pałacu, jego otoczenia i wizyt carskiej rodziny w Białowieży. Wreszcie trzeci rozdział, poświęcony białowieskiej drodze żelaznej, zawiera zdjęcia budynków kolejowych, wagonów carskiego pociągu i wnętrz salonek. Obecnie autorki przygotowały drugie wydanie albumu, poprawione i uzupełnione o nowe fakty, dokumenty i fotografie. Dodany został rozdział o carskich salonkach, którymi car wraz z rodziną dojeżdżał do Białowieży. Te zdjęcia także nigdy jeszcze nie były publikowane. Tekst wzbogacony został o wersję angielską.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Białowieża carska rezydencja

Białowieża carska rezydencja

88 komnat, 525 tys metrów kwadratowych, bajkowa architektura zaprojektowana przez hrabiego de Rocheforta Dziś mało kto wie, że w Białowieży istniała imponująca rezydencja carów rosyjskich Budowę zapoczątkował Aleksander III, ukończono ją za życia ostatniego koronowanego władcy Rosji - Mikołaja II.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii