Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Wieki brązu i żelaza Tom 2 Zobacz większe

Wieki brązu i żelaza Tom 2

MODZELEWSKI SZYMON

978-83-64197-88-8

Nowy

KLINIKA JĘZYKA

"Wiele osób uważa starożytność za epokę bajeczną (...). Ale starożytność była przecież epoką, w której żyli zwyczajni ludzie, tacy jakich możemy także dziś."
Drugi tom tej serii.

Więcej szczegółów

63,00 zł

90,00 zł

-30%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor MODZELEWSKI SZYMON
Rok wydania 2021
Ilość stron 372
Szerokość (mm) 165
Wysokość (mm) 236
Grzbiet (mm) 20
Wymiary 165 x 236 x 20 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca KLINIKA JĘZYKA

Fragment tekstu
Mieszkańcy stepu, dotknięci niekorzystnymi zmianami klimatycznymi na przełomie II i I tys. przed Chr. przechodzili od półosiadłego do w pełni koczowniczego trybu życia. Stali się oni prawdziwymi mobilnymi nomadami, żyjącymi z pasterstwa i łowiectwa. Na stepie pojawili się niebezpieczni konni wojownicy, wykorzystujący w pełni szybkość swoich rumaków. Posługiwali się nową, żelazną i bronią i łukami refleksyjnymi, co czyniło z nich potężną siłę militarną. Wojownicy spędzający większą część życia na koniu i przemierzający stepowy ocean traw, stali się co najmniej od X w. przed Chr. nieodłącznym elementem eurazjatyckiego pasa trawiastych biomów. Wędrujące po nim plemiona prowadziły ze sobą nieustanne walki, lub łączyły się, tworząc nowe ludy i konfederacje.

W armiach władców bliskowschodnich służyli zarówno arystokraci, jak i ubodzy Grecy szukający zarobku. Zaciągali się do armii asyryjskiej, a później także do babilońskiej i egipskiej. Greccy najemnicy z armii faraona Psamtika II-go walczyli w czasie jego wyprawy do Nubii w 591 r. przed Chr. Na posągu Ramzesa II-go w Abu Simbel wyryli napis w języku greckim: <i>Kiedy król Psamtik przybył do Elefantyny, ci którzy płynęli z Psamtikiem, synem Teoklesa, to napisali. Doszli powyżej Kerkis, dokąd pozwoliła rzeka. Cudzoziemcami dowodził Potasimto, a Egipcjanami Amazis. Napisał nas [litery] Archon, syn Amoibichosa, i Topór, syn nikogo. Grecy byli obecni w okolicach Karkemisz i w małych fortecach na wybrzeżu Lewantu.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Wieki brązu i żelaza Tom 2

Wieki brązu i żelaza Tom 2

"Wiele osób uważa starożytność za epokę bajeczną (...). Ale starożytność była przecież epoką, w której żyli zwyczajni ludzie, tacy jakich możemy także dziś."
Drugi tom tej serii.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii