Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku wyd.2 Zobacz większe

Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku wyd.2

GORECKI WILHELM

978-83-65558-18-3

Nowy

SILESIA PROGRESS

1 Przedmiot

Prof. Wilhelm Gorecki przybliża nam historię rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku.

Więcej szczegółów

23,80 zł

35,00 zł

-32%

Ostatnie egzemplarze!

Autor GORECKI WILHELM
Rok wydania 2018
Ilość stron 282
Szerokość (mm) 160
Wysokość (mm) 230
Grzbiet (mm) 13
Wymiary 160 x 230 x 13 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca SILESIA PROGRESS

Autor opisuje okres od przejęcia Śląska przez Prusy po I wojnie śląskiej (1742 r.) do początków II rewolucji przemysłowej – wynalezienie metod masowej produkcji stali besemerowskiej (1856 r.) i martenowskiej (1861 r.) oraz ich skutki dla rozwoju przemysłu światowego.

Wykazuje, iż Górny Śląsk, powszechnie kojarzony z węglem i stalą, rozwijał się inaczej. To uruchomienie produkcji cynku dało początek rozwojowi przemysłu. Cynk stał się pierwszym towarem eksportowym Górnego Śląska.

II wydanie - mocno poszerzone: 282 strony zamiast 208! Dwujęzyczny (polsko-niemiecki) spis tabel, zdjęć, ważniejszych pojęć.

Fragment recenzji dr inż Eufrozyny Piątek:

 "Recenzowane opracowanie dotyczy rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku i zostało przedstawione na tle wielkich wynalazków i osiągnięć angielskich. Jest wielowątkowym studium historycznym opartym na bazie źródłowej i literaturze, reprezentuje dobry poziom merytoryczny. Autor słusznie wskazał, że podstawą rozwoju industrializacji było wydobycie i przetwórstwo surowców mineralnych, przede wszystkim rudy cynku i żelaza. Wykazał, że wynalezienie przez J. C. Ruberga metody wytopu metalicznego cynku spowodowało szybki rozwój górnictwa węgla, a produkcja koksu oraz miejscowe rudy żelaza wpłynęły na ukształtowanie się górnośląskiego ośrodka wytwarzania surówki hutniczej i stali. Podkreślona została rola industrializacji i związany z nią rozwój cywilizacyjny oraz przeobrażenie Górnego Śląska w przodujący europejski rejon przemysłowy.

Przytoczone osiągnięcia europejskich ośrodków przemysłowych stanowią doskonałą skalę porównawczą dla górnośląskich dokonań w zakresie górnictwa i hutnictwa. Opis życia i działalności ludzi, którzy realizowali to wielkie dzieło, przybliża ten proces. Liczne ilustracje wzbogacają treść i pozwalają na odbiór nawet u przeciętnego czytelnika, nieraz skomplikowanych nowości technicznych.

Autor podjął próbę uporządkowania pojęć technicznych historycznych i obecnie używanych, a zrobił to w sposób jasny i prosty.

Autor swoją książką wypełnia odczuwalną lukę w zakresie popularyzacji osiągnięć przemysłowych i technicznych, a ponieważ czyni to kompetentnie i przystępnie, książka o charakterze edukacyjnym i popularnym zyska wielu zwolenników. Jest dobrym źródłem uzupełnienia wiedzy historycznej, technicznej i gospodarczej zarówno dla nauczycieli, uczniów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych historią techniki”.



Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku wyd.2

Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku wyd.2

Prof. Wilhelm Gorecki przybliża nam historię rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII i XIX wieku.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii