Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Piękna opowieść o historii Rumunów Zobacz większe

Piękna opowieść o historii Rumunów

CIOROIANU ADRIAN

978-83-65989-02-4

Nowy

AMALTEA

43 egz.

Książka Adriana Cioroianu Piękna opowieść o historii Rumunów (w przekładzie Bogumiła Lufta) to zbiór zajmujących gawęd o historii Rumunii opowiedzianych prosto i z serca.

Więcej szczegółów

26,53 zł

37,90 zł

-30%

Autor CIOROIANU ADRIAN
Ilość stron 300
Wymiary 130 x 205 mm, oprawa miękka ze skrzydełkami
Oprawa miękka
Wydawca AMALTEA

Książka, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem wielokrotnie wznawianego telewizyjnego cyklu „Pięć minut historii” – w stu odcinkach przedstawiającego najważniejsze wydarzenia, problemy i postacie tego kraju.
Podróż po historii Rumunów rozpoczyna się w połowie XIX wieku, kończy się zaś w okolicach 1989 roku. Tak szerokie ramy czasowe pozwalają na nakreślenie malowniczego portretu tego fascynującego narodu. Oprócz informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszych dziejów Rumunii, autor podaje wiele ciekawostek. Dlaczego pierwsza rumuńska korona królewska była odlana ze stali? Co łączy królową Marię i północnoamerykańskich Indian? Który król Rumunii dowiedział się z radia, że jego kraj przystąpił do wojny? O kim myślał architekt projektujący kasyno w Konstancy? Który z rumuńskich przywódców jeździł po Londynie otwartym powozem w towarzystwie królowej Elżbiety II?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszej książce – barwnym przewodniku po burzliwych dziejach Rumunii.

„Po dwudziestu latach wykładania na Wydziale Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego doszedłem do wniosku, ze największym zagrożeniem dla naszej historii nie jest ani kłamstwo, ani manipulacja, których dopuściły się niektóre reżimy (wewnętrzne i zewnętrzne). Z czasem można to skorygować. Największym zagrożeniem jest obojętność. Ona prowadzi nie tylko do niewiedzy, ale i do uśpienia samego pragnienia wiedzy”.
Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunów

„W kolejnych rozdziałach zamieszczam dziewięćdziesiąt jeden »skrzyneczek z przeszłością«. Jak się okaże, styl, w jakim zostały zapisane owe opowieści, bliższy jest narracji ustnej, właściwej telewizyjnemu filmowi dokumentalnemu. Adresatem mych opowieści jest każdy pasjonat historii, a jedyną cechą, której oczekuje od niego niżej podpisany, jest c i e k a w o ś ć . Odbiorca, o którym myślałem podczas pisania scenariusza, to przede wszystkim człowiek c i e k a w y Rumunii niezależnie od wykształcenia, wieku czy zawodu. Historia jest w gruncie rzeczy dyscypliną bardzo demokratyczną. Nie tylko każdy może zajrzeć do książki o historii, ale również każdy (lub prawie każdy) ma prawo do własnych poglądów na temat przeszłości swojego kraju – choć jest niezbędne, by przedtem coś na ten temat przeczytał. W gruncie rzeczy wszyscy dążymy do Prawdy i w dziedzinie historii nikt nie ma na nią monopolu!”
Fragment rozdziału Historia jako bajkowa opowieść

Adrian Cioroianu jest historykiem i publicystą, byłym dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu w Bukareszcie, a także politykiem – obecnie pełni funkcję ambasadora Rumunii przy UNESCO w Paryżu, był też senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2007-2008 ministrem spraw zagranicznych Rumunii.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Piękna opowieść o historii Rumunów

Piękna opowieść o historii Rumunów

Książka Adriana Cioroianu Piękna opowieść o historii Rumunów (w przekładzie Bogumiła Lufta) to zbiór zajmujących gawęd o historii Rumunii opowiedzianych prosto i z serca.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii