Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Fredek Rzeszów Hollywood Opowieści o Fredzie Zinnemannie motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Fredek Rzeszów Hollywood Opowieści o Fredzie Zinnemannie

BOCHENEK GRAŻYNA

978-83-7866-476-5

Nowy

AUSTERIA

10 egz.

Konsultacja filmoznawcza: Sebastian Smoliński
Konsultacja historyczna: prof. Wacław Wierzbieniec

Więcej szczegółów

37,70 zł

58,00 zł

-35%

Autor BOCHENEK GRAŻYNA
Rok wydania 2021
Ilość stron 582
Szerokość (mm) 166
Wysokość (mm) 240
Grzbiet (mm) 42
Wymiary 166 x 240 x 42 mm
Oprawa miękka
Wydawca AUSTERIA

Zagadka pierwsza:
W zbiorowej świadomości historyków kina, filmoznawców i widzów wciąż panuje przekonanie, że Fred Zinnemann, twórca W samo południe i Stąd do wieczności, był wiedeńczykiem, a jego korzenie były austriackie. Mówił o tym wielokrotnie, a za nim powtarzali to historycy i dziennikarze. O Polsce i o Rzeszowie nigdy nie wspominał. Może to była zwykła próżność, a może jakaś gra, może nie potrafił wyplątać się z życiorysu, który kiedyś sobie stworzył, a być może faktycznie w tę wersję swojej biografii w którymś momencie uwierzył?

Zagadka druga:
Ślady wielowiekowej obecności Żydów w stolicy Podkarpacia są ledwie uchwytne, wspólna przeszłość została niemal zupełnie zapomniana, opowieść o Zinnemannie każe się natomiast z nią skonfrontować. Może pytanie nie powinno brzmieć: dlaczego hollywoodzki reżyser nie chciał się przyznawać do Rzeszowa, tylko: czy Rzeszów – i pod jakimi warunkami – był/jest gotowy przyznać się do niego? Jaki rodzaj historii jesteśmy gotowi usłyszeć?

Grażyna Bochenek – w 2002 roku skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniła u prof. Tadeusza Lubelskiego w 2008 roku pracę doktorską zatytułowaną Wizerunki kobiet w kinie PRL-u.
Od 2004 do 2021 roku była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Jej najważniejsze wybrane prace to: cykl reportaży Podkarpacki Poczet Aktorów (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl audycji Szlakiem Tadeusza Kantora (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), reportaż Nasi Ukraińcy – (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), reportaż Normalni ludzie (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, nominacja do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016), oraz cykl Rzeszowski Poczet Artystów (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski).
Koordynatorka festiwali: „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”: Rzeszów, 15–19 sierpnia 2018 i „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową”: Rzeszów, 16–18 sierpnia 2019.
Obecnie wykładowczyni akademicka i rzeczniczka prasowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Fredek Rzeszów Hollywood Opowieści o Fredzie Zinnemannie

Fredek Rzeszów Hollywood Opowieści o Fredzie Zinnemannie

Konsultacja filmoznawcza: Sebastian Smoliński
Konsultacja historyczna: prof. Wacław Wierzbieniec

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii