Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Niezniszczalny Bohdan Pniewski Zobacz większe

Niezniszczalny Bohdan Pniewski

PIĄTEK GRZEGORZ

978-83-960609-2-1

Nowy

FILTRY

48 egz.

Architekt salonu i władzy

Więcej szczegółów

38,43 zł

54,90 zł

-30%

Autor PIĄTEK GRZEGORZ
Rok wydania 2021
Ilość stron 496
Szerokość (mm) 150
Wysokość (mm) 212
Grzbiet (mm) 33
Wymiary 150 x 212 x 33 mm
Oprawa twarda
Wydawca FILTRY

Po bestsellerowym "Najlepszym mieście świata" autor napisał drugą w swojej twórczości biografię. Bohdan Pniewski był bodaj najbardziej wpływowym architektem w Polsce XX wieku – jego doskonałe relacje z władzą (projektował przede wszystkim gmachy publiczne) zaczęły się już w czasach sanacji i – co może wydawać się zaskakujące – pozostały równie dobre w PRL. Piątek zastanawia się, jak Pniewskiemu udało się zyskać sławę i popularność – czy wystarczył do tego sam talent? Książka w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową.

Grzegorz Piątek - urodzony w 1980 roku pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt, znawca historii i architektury Warszawy. Opublikował m.in. biografię legendarnego prezydenta stolicy Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016), za którą otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, oraz bestsellerową książkę Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 (2020). Od kilkunastu alt pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy. Współtworzył też wystawy, m.in. Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Złoty Lew na Biennale Architektury w Wenecji, 2008).

To nie tylko książka o słynnych budowlach Warszawy i o ich twórcy. To przede wszystkim opowieść o ambicji - i tej osobistej, i państwowej, o sile społecznych sieci i relacji, które opierają się dramatycznym zwrotom historii. A przy okazji o tym, że Warszawa to najdalej na północ wysunięte miasto... włoskie.
Olga Drenda

Pniewski potrafił łączyć wszystko ze wszystkim. Jego styl mieścił tradycję i postęp. Gotyk, renesans, art deco i soc. Swojskośc i europejskość. Demokrację i rządy twardej ręki.
Pewnie można by z tego uszyć program wyborczy. Architektura Pniewskiego zawsze była częścią polityki. Jest nią nadal. Dlatego książka Grzegorza Piątka brzmi tak aktualnie.
Z posłowia Marcina Wichy

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Niezniszczalny Bohdan Pniewski

Niezniszczalny Bohdan Pniewski

Architekt salonu i władzy

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii