Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Lubuskie. Mały album dawnej architektury Zobacz większe

Lubuskie. Mały album dawnej architektury

Garbacz Krzysztof

978-83-938853-8-1

Nowy

PDN

2 egz.

Ukazuje się pierwszy tom ilustrowanego wydawnictwa, prezentującego zabytkową architekturę zachowaną na terenie województwa lubuskiego.

Więcej szczegółów

20,33 zł

29,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Ostatnie egzemplarze!

Autor Garbacz Krzysztof
Ilość stron 191
Wymiary 170 x 240 mm, okładka miękka
Oprawa miękka
Wydawca PDN

Ukazuje się pierwszy tom ilustrowanego wydawnictwa, prezentującego zabytkową architekturę zachowaną na terenie województwa lubuskiego. Rozwój tej architektury był związany z zapoczątkowanymi w XIII wieku procesami urbanizacyjnymi, które  w konsekwencji doprowadziły do powstania wielu założeń miejskich zarówno  w południowej, śląskiej części regionu, jak i północnej, będącej pod wpływem Brandenburgii oraz Wielkopolski. W tym czasie istniała też gęsta sieć osiedli typu wiejskiego, związanych  z Kościołem poprzez strukturę organizacyjną, którą na tym poziomie reprezentowały parafie. Na terenie parafii powstawały świątynie, z których szansę na przetrwanie miały te zbudowane z kamienia i cegły, podobnie jak to miało miejsce w przypadku miejskich budowli świeckich.


Sakralne i świeckie budowle, wznoszone w średniowieczu i w czasach nowożytnych, reprezentowały rożne style architektoniczne, z których najstarsze to romanizm i gotyk. Dzieje miejscowości, powstawanie oraz przekształcanie zachowanych do czasów obecnych obiektów architektury zostały opisane przez autora w trzytomowej publikacji pt. Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego. Wydanie tej książki poprzedziły wędrówki z aparatem fotograficznym po wielu zakątkach tego regionu. Owocem tych wędrówek jest rejestracja setek historycznych obiektów wkomponowanych zarówno w przestrzeń miejską, jak i krajobraz wiejski. Kolorowe fotografie wybranych zabytków stanowią ilustrację poszczególnych tomów tego przewodnika. Wykorzystane też zostały w albumowym wydawnictwie Zielona Góra i okolice w fotografii.


Tym razem Krzysztof Garbacz proponuje spojrzenie na architekturę „lubuską” przez pryzmat fotografii czarno-białej, przed laty bardzo rozpowszechnionej, a obecnie zdominowanej przez zapis w pełnym kolorze. Pierwszy tom niniejszej publikacji poświęcony został zabytkom powiatu zielonogórskiego. Prezentacja tego tomu zaczyna się od miasta Zielona Góra, którego obszar 1 stycznia 2015 roku został powiększony o miejscowości dotychczasowej gminy zielonogórskiej. W dalszej części prezentowane są walory zabytkowe gmin, ułożonych według kolejności alfabetycznej. Wprowadzeniem do części fotograficznej są krótkie informacje o ciekawych obiektach, które występują w poszczególnych miejscowościach. W książce zostało zamieszczonych 212 fotografii.


Autor wyraża nadzieję, że zaproponowane w książce spojrzenie w przeszłość regionu lubuskiego zachęci Czytelników do odwiedzania miejsc bogatych w materialne ślady minionych epok, miejsc, które na pewno warto zobaczyć.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Lubuskie. Mały album dawnej architektury

Lubuskie. Mały album dawnej architektury

Ukazuje się pierwszy tom ilustrowanego wydawnictwa, prezentującego zabytkową architekturę zachowaną na terenie województwa lubuskiego.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii