Brak produktów
Ten numer magazynu poświęcony jest miejskim politykom osiedlowym.
Był postacią niezwykłą, o fascynującej biografii. Swój rozpoznawalny świat odcisnął na polityce, literaturze i przede wszystkim - filozofii.
16. numer „Magazynu Miasta” poświęciliśmy ekonomii okrężnej – nowej koncepcji ekonomicznej, w której troska o planetę łączy się z zarabianiem pieniędzy. Ekonomia okrężna jest bardzo wymagając...
Fakty w mniejszym stopniu kształtują opinie niż odczucia. Prawda kapituluje przed konfabulacją. Dowolna fikcja wygrywa jeśli stabilizuje słupki w sondażach. Dlaczego odmówiliśmy znaczenia prawdzie? Nie było wcale lepszych ku temu powodów niż dawniej.
Książka Trzy idee to zbiór znakomitych wypowiedzi na temat współczesnej myśli republikańskiej. Zawiera wybór aktualnych i najważniejszych współcześnie tekstów dotyczących tego pojęcia. Można w niej znaleźć po raz pierwszy tłumaczone teksty autorstwa: Philipa Pettita (fragmenty książki Republicanism.
Skoro na podziale społeczeństwa politycznie można zyskać, to nie opłaca się szukać solidarności. Zabrnęliśmy w ślepą uliczkę.
Piętnasty numer „Magazynu Miasta” powstawał późną jesienią – byliśmy zmęczeni. Działo się wiele trudnych i pięknych rzeczy. Śnieg zaczął padać, autorzy spóźniali się z tekstami, a niektórzy z nas walczyli z poczuciem samotności i zimowymi problemami ze snem.
Niepokoje rynku promieniują na relacje społeczne. Niepewność pracy rodzi frustrację, której demokratyczne wyborcze obietnice już nie uleczą. Sfrustrowany elektorat co rusz zaskakuje fluktuacjami skrajnych preferencji. Głosuje radykalnie. W poczuciu zagrożenia wybiera liderów na pozór wolnych od wad przypisywanych elitom władzy...
Kolejny numer Magazynu Miasta #14 - Konflikty przestrzenne
W Polsce nie mamy tradycji umowy społecznej swoistej krajom anglosaskim. Złe sny Hobbesa spełniają się u nas niemal na każdym kroku. Elity, czy to polityczne czy finansowe, co rusz zyskują miano złodziei, choć w rozwiniętej demokracji mogłyby odgrywać pozytywną rolę.
Bez masowych wystąpień nie można uruchomić procesów demokratycznych. Gdy jednak ancien régime zostanie pokonany, masy powinny zejść ze sceny politycznej, pozostawiając ją do dyspozycji elit. Opinia publiczna staje się wówczas „fantomem”, a głos ludu zostaje sprowadzony do roli kontroli formalnych procedur. To sprzeczne z demokratycznym ideałem
Gdy fikcja reprezentacji staje się zasadą, myślenie przestaje cokolwiek odzwierciedlać i korygować. Rozum okazuje się fantazją i już nie ocala. Gdy rozpływa się racjonalność na powierzchnię tym gwałtowniej wydostają się pragnienia. To, co dotąd ukryte, staje się polityczne.
Są takie wydarzenia, o ktorych można z czystym sumieniem powiedzieć, że były przełomowe.Mała wojna na peryferiach dawnego Związku Sowieckiego niespodziewanie zaburzyła linearny, optymistyczny marsz ku konfrontacji miedzy Zachodem a Wschodem Była jednym z tych przełomów w historii, ktore pokazują nowy układ sił i nowe tendencje w stosunkach międzynarodowych, podważając dotychczasowe pewniki.
Książka Trzy idee to zbiór znakomitych wypowiedzi na temat współczesnej myśli republikańskiej. Zawiera wybór aktualnych i najważniejszych współcześnie tekstów dotyczących tego pojęcia.
Cezary Wodziński, publikuje traktat o języku polskiej polityki w wyjątkowo ironicznym, iście gombrowiczowskim stylu.Przenikliwa, precyzyjna krytyka patosu i powagi, w którą pragną się ubierać politycy obnaża nagą prawdę o śmieszności naszej sfery publicznej. Co więcej autor postuluje wręcz, by gromki śmiech na stałe zagościł na ustach Polaków.