Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Okupacyjne losy muzykantów. Warszawa 1939 - 1945 Zobacz większe

Okupacyjne losy muzyków Warszawa 1939 - 1945 tom 1

Markowska Elżbieta, Naliwajek - Mazurek Katarzyna

978-83-926603-9-2

Nowy

TOWARZYSTWO IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

Publikacja jest próbą naszkicowania zbiorowego portretu warszawskiego środowiska muzycznego w czasie II wojny światowej. 

Więcej szczegółów

48,30 zł

69,00 zł

-30%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor Markowska Elżbieta, Naliwajek - Mazurek Katarzyna
Ilość stron 304
Wymiary 205mm x 290mm, okładka miękka
Oprawa miękka
Wydawca TOWARZYSTWO IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

Publikacja jest próbą naszkicowania zbiorowego portretu warszawskiego środowiska muzycznego w czasie II wojny światowej. Muzycy z pokolenia Lutosławskiego studiowali i wchodzili w dorosłe życie w wolnej Polsce. Szanse na rozwijanie talentów, kontynuowanie studiów za granicą: w Paryżu, Wiedniu czy Berlinie, dawały perspektywy pomyślnego rozwoju kariery artystycznej. A Warszawa w końcu lat trzydziestych była kwitnącym miastem z bogatym życiem kulturalnym. Zwłaszcza sezony muzyczne obfitowały w wydarzenia na europejskim poziomie.
Wybuch wojny 1 września 1939 roku i restrykcje wprowadzone przez okupanta zmieniły życie mieszkańców stolicy w sposób radykalny. Jak przeżyli pięć lat wojny muzycy w okupowanej Warszawie? Książka próbuje odpowiedzieć na to pytanie, przywołując wspomnienia bohaterów tamtych lat, przytaczając relacje świadków, przedstawiając dokumenty, listy i fotografie.
Wśród bohaterów książki przeważają muzycy z bliskiego kręgu Witolda Lutosławskiego: koledzy ze studiów w Konserwatorium, muzyczni partnerzy, przyjaciele. Wspólne wojenne losy sprzyjały budowaniu wzajemnego zaufania, środowiskowej solidarności, kształtowaniu postaw zdecydowanego oporu wobec okupanta. Nawiązane w tamtych czasach więzi przyjaźni, a także możliwości tworzenia i uprawiania muzyki były dla wielu duchowym ocaleniem.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Okupacyjne losy muzyków Warszawa 1939 - 1945 tom 1

Okupacyjne losy muzyków Warszawa 1939 - 1945 tom 1

Publikacja jest próbą naszkicowania zbiorowego portretu warszawskiego środowiska muzycznego w czasie II wojny światowej. 

Napisz opinię