Brak produktów
Wydawcy
Mimo upływu trzech dekad procesy, które doprowadziły do upadku system władzy komunistycznej w Polsce, nie doczekały się przekonywającego wyjaśnienia.
Chłopski syn, robotnik, lider związkowy, przywódca narodowej walki o wolność, prezydent. W życiorysie Lecha Wałęsy jest wszystko, czego potrzeba do heroicznej biografii – biedne dzieciństwo, walka o byt, udział w rewolcie robotniczej, strajki i więzienie, pokojowa Nagroda Nobla, lata opozycji, dramatyczne negocjacje z rządem, a na koniec wielkie zwycięstwo.
Książka zawiera materiały z konferencji zorganizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności w 20. rocznicę rozmów przy Okrągłym Stole. W ciekawej dyskusji uczestnicy dyskusji wspominali wydarzenia, jakie miały miejsce 20 lat temu.
Zimą 1981/1982 główne siły polskiej kontrrewolucji zostały rozbite" - pisał jeden z propagandystów stanu wojennego. "Wkrótce jednak w naszym słowniku politycznym pojawiło się słowo: <>. Co to jest polskie podziemie 1982 roku? Jak zrodziło się to patologiczne zjawisko? Co oferuje społeczeństwu? W czym działa interes?"
„Biznes patriotyczny” Mateusza Fałkowskiego to pierwsza w istocie doskonale udokumentowana (także materiałami esbeckimi) monografia jednego z najważniejszych ogniw Drugiego Obiegu.
"Książka Łukasza Jasińskiego jest pod wieloma względami pionierskim opracowaniem. Brak było do tej pory całościowych analiz wątków międzynarodowych w myśli opozycji demokratycznej. Spełnia ona przy tym całkowicie wymagania warsztatowe i językowe, jakie stawia się opracowaniom historycznym". Prof. Dr hab. Paweł Machcewicz
Seria IDEA SOLIDARNOŚCI prezentuje najważniejsze prace z zakresu socjologii, filozofii, nauk politycznych oraz historii idei, których motywem głównym jest fenomen solidarności W jej ramach ukazują się zarówno nowe tytuły, jak i niepublikowane dotychczas w Polsce prace współczesnej humanistyki.
Zbiór materiałów z konferencji zorganizowanej w 20 rocznicę wydarzeń z 1988 rorku. W trakcie jej dyskusji omówiono sytuację wewnętrzną i geopolityczną ówczesnej Polski, podjęto również próbę wskazania genezy rozpadu systemu komunistycznego.
Historia zna wielu tyranów i wiele okrutnych reżimów. Fakt, że w końcu upadały, jest wątpliwą pociechą. Żyjesz tu i teraz - cierpisz strach, niedostatek, a czasem odczuwasz tylko beznadziejność i paraliżującą nudę.
Jest zapis spotkania, konferencji, uroczystości i in wydarzeń, jakie miały miejscu w Gdański 2009 z okazji trzydziestej rocznicy utworzenia Ruchu Młodej Polski, jednej z organizacji opozycji demokratycznej, która wniosła swój wkład w dzieło budowy niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej Książka posiada serwis zdjęciowy - 96 fotografii .
„Historia bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach” – pisał Czesław Miłosz. Najlepszą ilustracją słów poety jest epopeja Solidarności – ruchu, którego uczestnicy zmienili bieg historii ostatnich dekad XX wieku.
Pomysł, by przeprowadzić badania nad pamięcią o Solidarności, których konsekwencją jest niniejsza książka, powstał pewnego sierpniowego wieczoru, kiedy zastanawialiśmy się z profesorem Ireneuszem Krzemińskim nad fenomenem Solidarności.
Praca doktorska autorstwa Pani dr Małgorzaty Michalewskiej-Pawlak zatytułowana Demokratyczna obywatelskość jako idea normatywna w koncepcjach polityczno-programowych polskiej opozycji w latach 1980-1989 stanowi cenną pozycję naukową.
Gdański szkicownik jest zbiorem wierszy, który ukazał się w Gdańsku w dwudziestą rocznicę rozmów Okrągłego Stołu i stanowi swoistą kronikę ostatniego ćwierćwiecza polskiej historii. (...) Desmond Graham, angielski poeta i badacz literatury będąc świadkiem ówczesnych wydarzeń w Polsce, drobiazgowo notował swoje spostrzeżenia, sceny rodzajowe, rozmowy i zdarzenia.
Książka zawiera materiały z konferencji zorganizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności a jej treść stanowią wystąpienia i dyskusja przedstawicieli rządu, świata nauki i przedstawicieli pracodawców oraz związków zawodowych.